Google, kötü amaçlı yazılım içeren CamScanner'ı Google Play Store’dan siler 1Google Play uygulamalarla doludur, sorun, kendi aralarında istekli olmak isteyen çok sayıda kötü amaçlı uygulamanın bulunmasıdır. Son saatlerde Google, aynı zamanda en popüler olanlardan birini çekmek zorunda kaldı. Bu, kamerayla belge taramak için kullanılan bir uygulama olan CamScanner, Ayaklarında geniş bir kullanıcı kitlesi vardı.

BÜLTENİMİZİ ALIN

Posta kutunuzdaki en son teknoloji haberlerini almak için abone olun. Web sitelerimizde yayınlanan haber başlıklarının, püf noktalarının, karşılaştırmaların, incelemelerin özeti ile size günde tek bir e-posta göndereceğiz.
Mailchimp tarafından sunulan servis

Google’ı ne olduğu konusunda uyaran Kaspersky araştırmacıları oldu: Güvenlik şirketi bu uygulamada kötü niyetli bir modül içeren bir reklam kütüphanesinde gizlenmiş bir Truva atı keşfetti. Anlaşılan, son bir CamScanner güncellemesinin ardından kötü amaçlı yazılım ortaya çıkmıştı. Söylediğimiz gibi, Google’ın gerçekleştirdiği ilk adım, ne olduğunu görene kadar uygulamayı mağazadan kaldırmaktı. Tabii ki, sadece ücretsiz versiyonun geri çekildiği ve bunun problemi olan notun çekildiği belirtilmelidir. Ödeme hala satın almak ve indirmek gibi görünüyor.

CamScanner uzun süredir kötü amaçlı yazılım içermiyordu. Yaratıcıları, uygulamanın kendisinden alımları reklam vererek veya teşvik ederek karlılık kazandılar. En son güncellemelerden birinde, bu modül ortaya çıktığında Trojan-Dropper.AndroidOS.Necro.n olarak vaftiz edildi., Çinli cihazlara önceden yüklenmiş bazı uygulamalarda zaten görülüyor. Bu modül, uygulamanın kaynaklarına dahil olan şifreli bir dosyadan başka bir kötü niyetli modülün yürütülmesinden ve çıkarılmasından sorumluydu. Fakat sırayla, modül siber suçluların niyetlerine göre daha fazla kötü amaçlı modül indirebildi.

Tüm bunların sonucu, herhangi bir uygulamanın kötü amaçlı bir yazılım içerebileceği, iyi bir üne sahip olsa bile, yüzlerce olumlu oy alması veya resmi bir mağazadan gelmesi olabilir. Bu nedenle, tuexpertoapps'tan Android mobil cihazınız için iyi bir antivirüs kurmanızı öneririz. ve Truva atlarının temiz olup olmadığını bilmek için zaman zaman tamamen analiz etmenizi ve virüs Bu tür bir analizi otomatik olarak yapan bazı kişiler vardır, bu nedenle yalnızca çalışmasını istediğiniz haftalık zamanları planlamanız gerekir.

Güvenlikle ilgili diğer haberler …