Eğer bir SMS aldıysanız “ING hesabınız engellendi”Çok dikkatli olun: Banka bilgilerinizi çalmak için muhtemelen tehlikeli bir aldatmacaya maruz kalıyorsunuz.

SMS önceden haber vermeksizin cep telefonunuza gelir ve ING müşterisiyseniz doğrudan bankanızın gerçek SMS dizisine girer. Ancak şifrelerinizi ING'ye getirmek için sahte bir web sitesine yönlendiren tehlikeli bir aldatmacadır.

ING hesabınız engellendi: aldatmacadan SMS ile sakının

"IngDirect. ING () hesabınız geçici olarak kilitlendi. Hesabınızı etkinleştirmek için güvenle erişebilirsiniz… ”

SMS gösterir sözde hesap numarası olan bir sayı, ama elbette, dizinin başlangıcı veya bitişiyle bile uyuşmuyor.

Belirtilen URL kısaltıldı ve siteye girmeden kesin adrese bakamayız. Bu zaten bir alarm sinyali.

aldatmaca sms

Ve burası SMS aldatmaca daha tehlikeli hale gelir, çünkü dolandırıcılığın bizi götürdüğü web sitesi orijinal ING bankası giriş sayfasıyla hemen hemen aynıdır.

Form doldurmamızı ister. DNI ve doğum tarihi ve ardından tüm giriş kod numaralarını isteyin. Bu, elbette, tüm alarmlarımı kapattı, çünkü bankalar hiçbir zaman tüm kimlik bilgilerinizi isteyemez.

Genel olarak konuşursak, web orijinal ile neredeyse aynı görünüyor, ancak farklı bağlantılar arasında gezinmeye çalışırken hiçbiri çalışmadı. Ne kasiyer bölümleri ne de gizlilik veya güvenlik politikasındaki bağlantılar …

Ayrıca, altbilgi simgeleri dikkatimi çekti çünkü biraz pikselli çıktı, ING Direct web sitesindeki orijinal simgelerle gerçekleşmeyen bir şey.

Bu tür şüpheli mesajlarla her zaman yapmanız gereken en önemli doğrulamayı da unutmayalım: web güvenlik sertifikası.

Tarayıcı çubuğunda, hem bilgisayarınızda, hem de cep telefonunuzdan, sertifika bilgilerini kontrol etmek için URL’nin yanındaki kilidi tıklayabilirsiniz. HTTPS web sitesinde olmak yeterli değil: sertifikanın gerçekten ING bankasına ait olduğunu doğrulamalısınız.

Bu dolandırıcılık durumunda, tüm detayları tespit etmek zordu. Örneğin, cep telefonumdan erişirken, URL'nin tamamını ekranda göremiyorsunuz ve yalnızca “https: // ingdirect…” görüyorsunuz, ancak bilgisayardan girerken bunu doğrulayabilirsiniz. Tam adres “ingdirect-esonline.com” şeklindedir..

Tüm bu detayları inceleyerek, açıkça SMS dolandırıcılığı daha sofistike hale geliyorve bu ING müşteri verilerini çalma girişimi çok tehlikelidir çünkü tanımlaması zordur.

hesap kilitli timus sms

ING bankasının iddia edilen web sitesinin bir aldatmaca olduğunu tespit etmek nasıl

Hem bu yanlış bloke edilmiş ING hesabında hem de şüpheli herhangi bir mesajda, web'in güvenlik sertifikasını her zaman doğrulamayı unutma. Ve elbette, unutma hiçbir banka sizden tüm erişim verilerinizi istemez birlikte, güvenlik anahtarınızın tüm numaralarını veya koordinat kartınızın tüm tuşlarını değil.

Şüphe duyduğunuzda, Bankanızın müşteri hizmetleri Gerçekten herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol etmek.

Ayrıca, bunun bir aldatmaca olduğundan şüpheleniyorsanız, Vatandaş İşbirliği bölümü aracılığıyla Ulusal Polise en kısa zamanda bildirmeyi unutmayın. Eğer dolandırıcılık kurbanıysanız ve verilerinizi çaldıysanız, derhal bir karakola rapor edin.

Diğer haberler … dolandırıcılık